دوره کاربردی مفاهیم و تکنولوژی های کلان داده (داده های عظیم)


کلان داده (داده عظیم): Big Data

کلان داده (داده های بزرگ) یک اصطلاح در حوزه فن آوری اطلاعات است که به منظور توصیف حجم بالای اطلاعات ساخت یافته و غیر ساخت یافته استفاده می شود و به منظور تحليل های مختلف و تصميمات هوشمند در جهت بهبود کسب و کار شرکتها و سازمانها مورد استفاده قرار مي گيرد. 


داده های عظیم,داده های بزرگ,داده عظیم,داده بزرگکلان داده (داده های بزرگ) در تمام لحظات و در اطراف ما در حال تولید است. هر پردازش الکترونیکی و نرم افزار کاربردی و اجتماعی در حال تولید آن است. سیستم ها، سسنورها و گوشی موبایل ابزارهای انتقال آن بوده و شامل داده ها از منابع مختلفی است که حجم ، تنوع و نرخ تولید بالایی داشته باشند.با توجه به حجم بالا و نرخ رشد زياد ، در کنار تنوع اطلاعاتي بايد با تکنولوژی و زير ساخت های متفاوتي نگهداری و پردازش و تحليل شود.


کلان داده,داده های بزرگ,داده های عظیم


مقایسه با انبار داده:

مقایسه کلان داده (داده های بزرگ) با انبار داده ها  مقایسه سیب با پرتقال است به این معنی که از لحاظ فلسفه مقایسه ای معقول است زیرا هر دو نگهداری و پردازش اطلاعات و تحلیل اطلاعات را دنبال میکنند. ولی در حجم اطلاعات عظیم (از چند ده میلیارد رکورد به  بالا) هزینه و روش نگهداری در انبار داده بسیار گزاف است ودر کنار اینکه مدل طراحی و نگهداری اطلاعات در انبار داده بر اساس مارت های اطلاعاتی تعریف شده که با مدل نگهداری اطلاعات در داده های بزرگ (کلان داده) متفاوت است.در واقع انبار داده های کارکردهای خود را داراست ولی مباحث انتقال انبارداده ها برروی معماری کلان داده (داده عظیم) از مباحث مطرح حوزه دیتا می باشد که قابل تامل است.

معماری وFramework:

نکته مهم این است که اصطلاح کلان داده (داده های بزرگ) لزوماً به معنی حجم بالای اطلاعات نبوده و به تکنولوژی ها و حتی سازمانهایی که ابزارها، تکنیکها و امکانات ذخیره و بازیابی حجم بالای اطلاعات را دارا هستند نیز خطاب می شود.معماری اولیه و پایه  کلان داده (داده های بزرگ) Hadoop  نام دارد که معماری فایلهای توزیع شده است که بصورت متن باز بوده و توسط شرکتهای مختلف از جمله گوگل و فیس بوک توسعه داده شده و بصورت نسخه ها و ابزارهای اختصاصی بهره برداری میشود.در 10 سال گذشته و بعد از ارائه این معماری ، این معماری هم در حوزه های متن باز و هم بصورت شرکتهایی که آن را تجاری کرده اند توسعه پیدا نموده است و ابزارهاو روشهای مختلفی روی آن ایجاد شده است

معماری و داده های بزرگ,داده های بزرگ,کلان داده,داده های عظیم


تحلیل کلان داده (داده عظیم):

وقتی بحث داده های عظیم پیش می آید با شکل تحلیل کسب و کار روی داده های عظیم هم روبرو می شویم، زیرا ابزارهای استاندارد برای جستجو و تحلیل داده های عظیم طراحی نشده اند.برای رسیدن به تحلیل معنی دار و با ارزش از روی داده های عظیم باید بتوانیم پردازش مناسب و قابلیت تحلیل خوب داشته باشیم.بینش قابل استخراج از داده های عظیم تمام افراد سازمان را برای تصمیم گیری عمیق تر مجهز می کند.

تحلیل داده های کلان,داده های بزرگ,داده های عظیم,کلان داده


دوره کاربردی و آمادگی کلان داده:

روند تحلیل اطلاعات در دنیا به سوی استقرار زیر ساختهای کلان داده می باشد و با توجه به جدید بودن مفهوم و تنوع روشهاو مفاهیم مختلف ، شرکت مهندسین مشاور نظم آران با بیش از 10 سال سابقه در حوزه انبار داده و هوش کسب و کار، در بیش از 100 شرکت ،بانک ، سازمان ، وزارت خانه و موسسه ، آمادگی دارد دوره ی کاربردی کلان داده را به جهت آشنایی و آمادگی سازمانها و شرکتها برگزار نماید.