معرفی ابزار هوش کسب و کار Tableau (تابلو)


معرفي ابزار هوش کسب و کار Tableau ( نرم افزار تابلو )

حجم داده هاي توليد شده در سال 2020 جهان  50 برابر داده هاي موجود در سال 2011 خواهد بود و همچنين منابع اطلاعاتي 75 برابر رشد خواهند داشت (گزارش 2011 موسسه IDC)
براي استفاده مناسب از قدرت اين حجم اطلاعات و تبديل اين فرصت به واقعيت ، بايد بشريت بتواند اين اطلاعات را راحتي بر نوک انگشتان خود به گردش در بياورد.
Tableau نرم افزاري را ايجاد کرده است که دقيقا همين موضوع را فراهم نمايد.
اين محصول در کشور آمريکا و توسط شرکت  Tableau Software Business intelligence  و نمايش Visual  داده ها بصورت تعاملي مي باشد. شرکت Tableau Software در سالهاي بين 1997 تا 2002 در واحد علوم کامپيوتر دانشگاه آکسفورد و توسط يکي از اساتيد بنام Pat Hanrahan  و دانشجو دکتري Chris Stolte  پايه گذاري شده است.


 معرفی ابزار هوش کسب و کار تابلوآنها در ابتدا و پس از سالها کار بر روي انبار داده و بانکهاي اطلاعاتي Multi-Dimensional و مصور سازي داده ها ، نهايتا با ترکيب زبان استاندارد پرس و جو (SQL ) و زيان توصيفي ، يک زبان جديد بنام (VizQL (Visual Query Language را اختراع نموده اند. 
اين زبان بعنوان زير ساخت نرم افزار تابلو امکان کار و تعامل با انواع منابع داده اي (relational databases, cubes, cloud database, and spreadsheets ) را داراست و نهايتا ميتواند گرافها و گزارشها مختلفي را در قالب گزارش يا داشبورد مديريتي توليد نمايد که در شبکه داخلي و اينترنت براحتي قابل استفاده است. 
در سال 2010 درآمد اين شرکت 34.2 ميليون دلار بوده که سال 2011 به 62.4 ميليون دلار و در سال 2012 به 127.7 ميليون دلار رسيده که نشان از رشد بالاي اين شرکت دارد.


ابزار هوش تجاری تابلو,هوش تجاری

طبق ارزيابي گارنتر (Gartner 2015) اين ابزار بعنوان يکي از برترين ابزارهاي رده هوش کسب و کار شناخته مي شود.

نرم افزار هوش تجاری Tableau(تابلو)

نسخ مختلف 

نرم افزار تابلو 

عبارتند از:

نرم افزار هوش تجاری Tableau(تابلو)

اين محصول (Desktop) بر پايه موفقيت بدست آمده در دانشگاه آکسفورد است که با چند کليک ساده به داده هاي مختلف وصل بشويم و با Drag & Drop داشبوردهاي تعاملي مختلفي را ايجاد نماييم.سالهاي سال بروي اين محصول کار شده تا بتواند تفکر طبيعي بشر را براحتي در قالب داشبورد ارائه نمايد. در واقع شما در ميان wizards هاي متنوع و يا محيطهاي پيچيده Script گرفتار نميشويد ، شما فقط زيباي را خلق ميکنيد و اطلاعات را بنحو زيبايي به تصوير ميکشيد. اين محيط به اندازه اي راحت است که کليه کاربران Excel بسهولت آنرا فرا ميگيرند. 10 تا 100 برابر سريعتر از راه حلهاي موجود است که با تلاش کم ميتوانيم به نتايج بزرگي دست پيدا کنيم.

نرم افزار هوش تجاری و هوش کسب و کارTableau(تابلو)

محيط سرور براي همه کاربران و بدون نياز به هيچ گونه برنامه نويسي ميتواند در قالب Browser هاي مختلف ، تحليل ها را در دسترس قرار دهد. تحليل گران و خبره هاي سازمان بصورت online  ميتوانند از داشبوردها و تحليل ها استفاده نمايند و حتي به ديگران آموزش دهند و تعداد تحليل گران براحتي قابل افزايش است.

نسخه آنلاین هوش کسب و کار تابلو

Tableau online نسخه اي از سرور است که توسط خود شرکت تابلو ميزباني ميشود.در واقع نيازي به فراهم کردن زير ساخت در داخل سازمان نيست و ميتوانيم براحتي زير ساخت مورد نظر را در قالب ميزباني تهيه نمائيم.

نرم افزار هوش کسب و کار تابلو

اين محصول براي افرادي است که بخواهند در محيط وب و بصورت تعاملي داده ها بارخواني کرده و استفاده نمايند.اين محصول بصورت سرويسي توسط خود شرکت ارائه ميشود .نسخه Premium مناسب شرکتهايي است که ميخواهند اطلاعات تعاملي خود را رد وب سايت خود ارتقاء دهند و بصورت يک سرويس از اين محيط استفاده نمايند.

چرا بايد از تابلو استفاده کنيم؟

• سهولت استفاده
• عدم نياز به دانش برنامه نويسي
• فقط نياز به وجود اطلاعات و نهاينا ساخت گزارشات.
• محيط تعاملي کامل بصورت Drag drop
• استفاده از زبان VizQL  بعنوان انقلابي در مصور سازي داده ها

VizQL  يک زبان پرس و جو مصور ميباشد که اتفاقات Drag & Drop را به پرس و جو هاي داده اي ترجمه ميکند و اطلاعات مورد نياز را در صفحه نشر مي دهد.

چرا باید از تابلو استفاده کنیم؟

بر اين باور هستيم که VizQl  بر مبناي تحليل و مصور سازي داده بصورت کاربر پسند بنا شده است.مردم با آموزش کم و حتي بدون آموزش ميتوانند مشاهده کنند و متوجه شوند که اين محيط سريعتر و آسانتر از تمامي محيط هاي قبلي است.

تکنولوژي in-memory پيشرفته:

موتور داده اي نرم افزارهاي تحليلي علاوه ويژگيهاي متنوع و جذاب بايد بتواند با حجم بالايي از داده ها کار نمايد.به همين دليل Tableau  از تکنولوژي in-memory  براي پردازش داده هاي حجيم استفاده ميکند که در تمامي کامپيوتر هاي معمولي نيز قابل اجراست.با استفاده از اين تکنولوژي و با توجه به سرعت بالاي اطلاعات موجود در حافظه ، گزارشات لحظه اي و بر روي حجم بالاي اطلاعات در چند ثانيه قابل ساخت و استفاده است.

 تکنولوژی در تابلو in-memory پیشرفته

نکات قوت نرم افزار تابلو Tableau:

سرعت:

بزرگترين نقطه قوت نرم افزار تابلو، سرعت ميباشد که ميتواند صدها ميليون رکورد را گرفته و در چند ثانيه پاسخ تحليلي را ارائه نمايد.اين نقطه قوت هنگامي آشکارتر ميشود که تصميمات سريع و فوري در کسب و کار مورد نياز باشد.

سهولت کاربري:

نقطه قوت ديگر اين ابزار سهولت کاربري و استفاده است. با محيط تمام تعاملي و Drag drop ميتوانيم بدون نياز به هيچ سابقه برنامه نويسي و فقط با دانش Excel اين محصول را فرا گرفته و تحليل ها و داشبورد هاي متنوع ايجاد نمايد.

نکات قوت نرم افزار تابلو Tableau

داشبوردهاي زيبا و پويا:

• داشبوردهاي نرم افزار هوش کسب و کار تابلو بسيار تعاملي و پويا است.
• مصور سازي براحتي و ساده گي در قالب گراف ها و نمودارها و تصاوير زيبا قابل اجرا مي باشد.
• تمامي اين موارد منجر به ايجاد بينش جديد بر روي داده ها ميگردد.

اتصال مستقيم:

تابلو اجازه ميدهد که کابران مستقما به بانکهاي اطلاعاتي ، فايلهاي اطلاعاتي ،Cube ها و انبار داده ها متصل شوند.اينکار نياز به تنظميات پيچيده نداشته و فقط کافيست مثلا جدول مورد نظر از بانک اطلاعاتي را انتخاب کنيم.

تابلو,نرم افزار تابلو,اتصال مستقیم تابلو به بانک های اطلاعاتی

انتشار و اشتراک راحت:

بعد از ساخت تحليل ها ، نتايج با چند کليک در قالب داشبورد براي ساير کاربران و بصورت زنده قابل اشتراک و استفاده مي باشد.

تابلو,نرم افزار تابلو,اشتراک راحت در تابلو

رشد بالا در بازار:

نرخ رشد بازار اين محصول باتوجه به ويژگيهاي منحصر بفر آن بسيار زياد بوده و حجم بالايي از بازار را در اختيار دارد.