نرم افزار تابلو (Tableau)

حجم داده‌های تولید شده در سال ۲۰۲۰ جهان  ۵۰ برابر داده‌های موجود در سال ۲۰۱۱ خواهد بود و همچنین منابع اطلاعاتی ۷۵ برابر رشد خواهند داشت (گزارش ۲۰۱۱ موسسه IDC) برای استفاده مناسب از قدرت این حجم اطلاعات و تبدیل این فرصت به واقعیت، باید بشریت بتواند این اطلاعات را راحتی بر نوک انگشتان خود به گردش در بیاورد. Tableau نرم افزاری را ایجاد کرده است که دقیقا همین موضوع را فراهم نماید. این محصول در کشور آمریکا و توسط شرکت  Tableau Software Business intelligence و نمایش Visual داده‌ها به‌صورت تعاملی می‌باشد. شرکت Tableau Software در سال‌های بین ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ در واحد علوم کامپیوتر دانشگاه آکسفورد و توسط یکی از اساتید به‌نام Pat Hanrahan  و دانشجو دکتری Chris Stolte پایه گذاری شده است.
آن‌ها در ابتدا و پس از سال‌ها کار بر روی انبار داده و بانک‌های اطلاعاتی Multi-Dimensional و مصور سازی داده‌ها، نهایتا با ترکیب زبان استاندارد پرس و جو (SQL ) و زیان توصیفی، یک زبان جدید به‌نام (VizQL (Visual Query Language را اختراع نموده‌اند. 
این زبان به‌عنوان زیر ساخت نرم افزار تابلو امکان کار و تعامل با انواع منابع داده‌ای (relational databases, cubes, cloud database, and spreadsheets ) را داراست و نهایتا می‌تواند گراف‌ها و گزارش‌ها مختلفی را در قالب گزارش یا داشبورد مدیریتی تولید نماید که در شبکه داخلی و اینترنت براحتی قابل استفاده است. 
در سال ۲۰۱۰ درآمد این شرکت ۳۴.۲ میلیون دلار بوده که سال ۲۰۱۱ به ۶۲.۴ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۲ به ۱۲۷.۷ میلیون دلار رسیده که نشان از رشد بالای این شرکت دارد.

طبق ارزیابی گارنتر (Gartner 2015) این ابزار به‌عنوان یکی از برترین ابزارهای رده هوش کسب و کار شناخته می‌شود.

نسخ مختلف نرم‌افزار هوش کسب‌ و کار تابلو‌ (Tableau)

این محصول (Desktop) بر پایه موفقیت به‌دست آمده در دانشگاه آکسفورد است که با چند کلیک ساده به داده‌های مختلف وصل بشویم و با Drag & Drop داشبوردهای تعاملی مختلفی را ایجاد نماییم. سال‌های سال به‌ روی این محصول کار شده تا بتواند تفکر طبیعی بشر را به‌راحتی در قالب داشبورد ارائه نماید. در واقع شما در میان wizardsهای متنوع و یا محیط‌های پیچیده Script گرفتار نمی‌شوید، شما فقط زیبای را خلق می‌کنید و اطلاعات را به‌نحو زیبایی به تصویر می‌کشید. این محیط به اندازه‌ای راحت است که کلیه کاربران Excel به‌سهولت آن‌را فرا می‌گیرند. ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سریع‌تر از راه حل‌های موجود است که با تلاش کم می‌توانیم به نتایج بزرگی دست پیدا کنیم.

محیط سرور برای همه کاربران و بدون نیاز به هیچ گونه برنامه نویسی می‌تواند در قالب Browserهای مختلف، تحلیل‌ها را در دسترس قرار دهد. تحلیل گران و خبره‌های سازمان به‌صورت online می‌توانند از داشبوردها و تحلیل‌ها استفاده نمایند و حتی به دیگران آموزش دهند و تعداد تحلیل گران به‌راحتی قابل افزایش است.
 
Tableau online نسخه‌ای از سرور است که توسط خود شرکت تابلو میزبانی می‌شود. در واقع نیازی به فراهم کردن زیر ساخت در داخل سازمان نیست و می‌توانیم به‌راحتی زیر ساخت مورد نظر را در قالب میزبانی تهیه نمائیم.
این محصول برای افرادی است که بخواهند در محیط وب و به‌صورت تعاملی داده‌ها بارخوانی کرده و استفاده نمایند. این محصول به‌صورت سرویسی توسط خود شرکت ارائه می‌شود. نسخه Premium مناسب شرکت‌هایی است که می‌خواهند اطلاعات تعاملی خود را رد وب سایت خود ارتقاء دهند و به‌صورت یک سرویس از این محیط استفاده نمایند.
 

چرا باید از تابلو استفاده کنیم؟

• سهولت استفاده
• عدم نیاز به دانش برنامه نویسی
• فقط نیاز به وجود اطلاعات و نهایتا ساخت گزارشات
• محیط تعاملی کامل به‌صورت Drag drop
• استفاده از زبان VizQL به‌عنوان انقلابی در مصور سازی داده‌ها

VizQL  یک زبان پرس و جو مصور می‌باشد که اتفاقات Drag & Drop را به پرس و جوهای داده‌ای ترجمه می‌کند و اطلاعات مورد نیاز را در صفحه نشر می‌دهد.
بر این باور هستیم که VizQl بر مبنای تحلیل و مصور سازی داده به‌صورت کاربر پسند بنا شده است. مردم با آموزش کم و حتی بدون آموزش می‌توانند مشاهده کنند و متوجه شوند که این محیط سریع‌تر و آسان‌تر از تمامی محیط‌های قبلی است.
 
 

تکنولوژی in-memory پیشرفته

موتور داده‌ای نرم افزارهای تحلیلی علاوه ویژگی‌های متنوع و جذاب باید بتواند با حجم بالایی از داده‌ها کار نماید. به همین دلیل Tableau از تکنولوژی in-memory برای پردازش داده‌های حجیم استفاده می‌کند که در تمامی کامپیوترهای معمولی نیز قابل اجرا است. با استفاده از این تکنولوژی و با توجه به سرعت بالای اطلاعات موجود در حافظه، گزارشات لحظه‌ای و بر روی حجم بالای اطلاعات در چند ثانیه قابل ساخت و استفاده است.
 

نکات قوت نرم افزار تابلو Tableau

۱- سرعت:

بزرگترین نقطه قوت نرم افزار تابلو، سرعت می‌باشد که می‌تواند صدها میلیون رکورد را گرفته و در چند ثانیه پاسخ تحلیلی را ارائه نماید. این نقطه قوت هنگامی آشکارتر می‌شود که تصمیمات سریع و فوری در کسب و کار مورد نیاز باشد.

۲- سهولت کاربری:

نقطه قوت دیگر این ابزار سهولت کاربری و استفاده است. با محیط تمام تعاملی و Drag drop می‌توانیم بدون نیاز به هیچ سابقه برنامه نویسی و فقط با دانش Excel این محصول را فرا گرفته و تحلیل‌ها و داشبوردهای متنوع ایجاد نماید.

۳- داشبوردهای زیبا و پویا:

• داشبوردهای نرم افزار هوش کسب و کار تابلو بسیار تعاملی و پویا است.
• مصور سازی به‌راحتی و سادگی در قالب گراف‌ها و نمودارها و تصاویر زیبا قابل اجرا می‌باشد.
• تمامی این موارد منجر به ایجاد بینش جدید بر روی داده‌ها می‌گردد.
 

۴- اتصال مستقیم:

تابلو اجازه می‌دهد که کابران مستقیما به بانک‌های اطلاعاتی، فایل‌های اطلاعاتی، Cubeها و انبار داده‌ها متصل شوند. این‌کار نیاز به تنظمیات پیچیده نداشته و فقط کافیست مثلا جدول مورد نظر از بانک اطلاعاتی را انتخاب کنیم.

۵- انتشار و اشتراک راحت:

بعد از ساخت تحلیل‌ها، نتایج با چند کلیک در قالب داشبورد برای سایر کاربران و به‌صورت زنده قابل اشتراک و استفاده می‌باشد.

۶- رشد بالا در بازار:
 
نرخ رشد بازار این محصول با توجه به ویژگی‌های منحصر به ‌فرد آن بسیار زیاد بوده و حجم بالایی از بازار را در اختیار دارد.